София гори – ултрасите сътвориха масови безредици в столицата

0

Изключително грозни сцени се разиграха тази вечер пред националния стадион “Васил Левски” в столицата, непосредствено преди началото на мача квалификация за Евро 2024 между националните селекции на България и Унгария. Срещата започна в 19:00 часа, а в 17:00 часа беше дадено началото на протеста на българските фенове, които настояват за оставката на ръководството на Българския футболен съюз.

Около 18:20 ч. напрежението ескалира. Ултраси, повечето от които с маски на лицата, започнаха да хврълят различни предмети, камъни, бомбички и запалителни ракети по полицаите, които бяха разположени пред Националния стадион на улица “Гурко”. От жандармерията на няколко пъти призоваваха с мегафон феновете да се успокоят, но това не се случи и униформените използваха водно оръдие, за да прекратят ексцесиите. Силите на реда използваха и лютив спрей, за да се опитат да овладеят ситуацията. От своя страна феновете започнаха да къртят павета и антипаркинг колчета и да ги хвърлят по полицаите. Има задържани и множество пострадали, сред които и служители на органите на реда.  Събралите се фенове запалиха контейнери за боклук, както и един бус. Изпочупени бяха и стъклата на множество автомобили, паркирани в близост до стадиона.

Във футболно отношение, срещата започна с ранен гол на гостите. Мартин Адам откри резултата с глава в десетата минута. Спас Делев изравни в 24-ата минута. В 35-ата Валентин Антов получи втори жълт картон и “лъвовете” останаха на терена в намален състав. Скоро след това Илия Груев получи директен червен картон, след като откъсващият се към наказателното поле на нашите Ендре Ботка се строполи на тревата. Полският рефер обаче прегледа решението си с VAR и отмени правилно санкцията на българския футболист. Така на полувремето двата тима се оттеглиха при равен резултат 1:1.

Протестът и безредиците пред и около националния стадион, най-вероятно ще продължат до късните часове на нощта. Феновете са категорични в искането си за оставка на сегашното ръководство на БФС.