Националният младежки тракийски събор „Илиева нива“, посветен на 30-годишнината от откриването на Мемориалния комплекс „Илиева нива“, ще се състои на 6 юни. Организатори са Община Ивайловград и Съюзът на тракийските дружества в България.
Провеждан под наслова „Ден на тракийското дете“, съборът отдава почит на невинните деца, загубили живота си по време на трагичните събития от 1913 г. в района на „Илиева нива“, и е израз на стремежа тази историческа памет да бъде предавана на следващите поколения.
През годините събитието се утвърди като едно от най-значимите възпоменателни събирания, свързани с тракийската кауза, привличайки представители на държавните институции, местната власт, тракийските организации, духовенството, общественици и гости от България и Гърция.
Традиционно съборът е уважаван от президента на Република България г-жа Илияна Йотова, която през годините последователно подкрепя инициативите, свързани със съхраняването на историческата памет на тракийските българи. По повод юбилейното издание организаторите са отправили официална покана и тази година.
Програмата съчетава възпоменателни, духовни и културни прояви. Нейното начало ще бъде поставено в Антична вила Армира, където от 10:00 ч. хор „Кантикус де Орис“ ще представи духовно-музикален фрагмент. По-късно същият състав ще вземе участие и в панихидата на Мемориалния комплекс „Илиева нива“, създавайки естествена връзка между културното наследство, духовната традиция и възпоменателния характер на деня, съобщават от Община Ивайловград.