Стартира кампанията за събиране на местни данъци и такси за 2026г. в Община Хасково.
Няма промени в размерите на местните данъци и такси за 2026г. и тяхната стойност се запазва на нивата от 2025 година.
Преминаването на системите за разплащане и отчитане от лева в EUR премина нормално, а единичните проблеми, възникнали при прехода, са отстранени своевременно. От 4 февруари могат да бъдат правени плащания за всички данъци и такси към Община Хасково за 2026 година. Задължените лица могат да платят в брой или с ПОС терминал на касите на Община Хасково на ул. “Ал. Стамболийски“ №2 и пл. “Общински“ №1 .
Плащания на данъци, такси и глоби могат да се извършват и чрез банков превод, както и чрез Изипей, Ипей, Фастпей, чрез мобилните приложения на Уникредит Булбанк, Банка ДСК и Пощенска Банка, както и в клоновете на Български пощи и чрез сайта на Министерство на електронното управление.
• Налогът за недвижимите имоти, такса битови отпадъци и данък върху превозните средства могат да бъдат платени на две рани вноски–до 30 юни и до 31 октомври. На предплатилите пълния размер на задълженията до 30 април се начислява 5% отстъпка.
• До 31 януари беше срокът за подаване декларациите за облагане с Патентен данък за 2026г., като до същата дата е и предвидената отстъпка от 5% при плащане на годишния размер на налога. При плащане на вноски сроковете са:
– първо тримесечие – до 31 януари
– второ тримесечие – до 30 април
– трето тримесечие – до 31 юли
– четвърто тримесечие – до 31 октомври
• До 31 януари се подаваха и декларациите за облагане с туристически данък за предходната календарна година.
Задължените лица могат да направят и онлайн справка за своите данъци, такси и глоби, както и да ги платят, през сайта на Община Хасково по всяко време чрез ЕГН/ЕИК и Персонален идентификационен номер (ПИН), който може да бъде получен лично от Дирекция „Общинска данъчна дирекция“. Общинска данъчна дирекция Хасково отчита, че през 2025 г. постъпленията от местни данъци и такса за битови отпадъци са в размер на 28 525 886,77лв. Просрочените вземания /недобори/ към 31.12.2025г. възлизат на сумата от 3 109 539,17 евро.
Мерките, които са взети за събирането им са следните:
– Изпратени уведомления за доброволно изпълнение – 728 броя ;
– Направени Актове за установяване на задължения – 1 178 броя ;
– Наложени запори на банкови сметки – 864 броя ;
– Образувани и присъединени дела при Частни съдебни изпълнители и Държавни съдебни изпълнители – 724 броя ;
– Дела в НАП ;
– Съобщения по чл. 32 от ДОПК – 652 броя ;
– Събраните пари от принудително изпълнение при ЧСИ и ДСИ възлизат на сумата от около 150 000 лева ;