Тракийци с поклон пред загиналите деца на Илиева нива

0

Стотици хора от цялата страна отново се събраха на Илиева нива за Деня на тракийското дете. Всяка година в едноименната местност до ивайловградското село Глумово се отдава почит на избитите в околностите над 200 деца на тракийски бежанци през 1913 година.

Сред официалните гости на Националния младежки тракийски събор бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, председателят на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов, областният управител Стефка Здравкова, кметът на община Ивайловград Диана Овчарова, делегация от Одрин.

Поклонението започна с панахида, отслужена от отец Христо.

 

“Илиева нива е много специално място за всички нас, защото е живата рана в сърцето на Родопите. Но тя е и символ, който ни събира. Символ на силата, с която хората успяват да се вдигнат, когато са загубили всичко, най-скъпото – живота на децата си, но са запазили вярата и човешкото си достойнство. Именно затова всяка година идваме на тази прекрасна и тъжна Илиева нива, за да сведем глава в почит. И за да не забравяме, защото има болки, които не минават, и те не трябва да минават. Има сълзи на тази Илиева нива, защото именно тези сълзи, проляти от нас ни показват, че днес, толкова години след тези събития, ние сме хора, носещи в себе си човешкото в това озлобено време, в което живеем. Днес свеждаме глави, за помним и да почитаме”, каза Диана Овчарова.

 

“1913 г е изключително трагична и мрачна година в българската история. Тя е написана с кръвта на тракийските бежанци, с мъчениците, прокудени от домовете им и от родината. Тази година ще остане завинаги в българската история. Но какво трябва да бъде оправданието, каква трябва да бъде целта на тази политика, за да допуснат изсичането на 200 дечица? Няма такава цел, няма такава политика, която би оправдала тези събития. Не случайно събитията от 1913 г. са признати за първия геноцид в човешката история на 20-ти век. Днес много тракийски семейства пазят пожълтелите снимки като реликви. Дори да избледнеят един ден, няма да избледнее споменът за тези събития. Тази клетва – прощаваме, но не забравяме, значи много и днес”, каза в словото си вицепрезидентът Илияна Йотова.

Пред мемориалния паметник, издигнат в памет на убитите тракийски деца, бяха положени венци и цветя. В памет на загиналите бе раздаден курбан. Програмата на събора продължи в читалище „Пробуда 1914“ в , където се състоя диспут на тема „Ангорският договор – исторически и съвременни измерения“. По-рано през деня имаше и Крос на паметта – “За децата, които не пораснаха”.

Организатори на поклонението и инициативите, свързани с него, са Община Ивайловград и Съюза на тракийските дружества в България.

 

Сподели

Оставете коментар

Предишна публикация:
Затварят околовръстния път на Хасково
Полагат нова шумна маркировка по пътя между Хасково и Димитровград

Кметове засадиха кипариси за нова алея на Армира (ВИДЕО)
Кметове засадиха кипариси за нова алея на Армира (ВИДЕО)

Затвори