Румен Радев: България държи на общата европейска отбрана

0

Консултативният съвет по национална сигурност завърши с консенсус. Той заседава повече от четири часа, като започна в 10,30 ч. Форумът бе посветен на българското председателство. Той започна радушно – с прегръдки между президента Радев и премиера Борисов. След края на заседанието всички участници в нето излязоха заедно пред медиите. Президентът се обяви за задълбочаване на интеграцията в областта на сигурността в ЕС. Според Румен Радев българската воена наука също трябва да се впише в европейската. И за целта трябва да има специална програма. Румен Радев се обяви за създаване на международен институт за устойчиви технологии с научен център в Югоизточна Европа. Според президента това ще спомогне за задържането на младите хора в региона.

Извън темата на заседанието на КСНС, президентът съобщи, че е обсъдена и обстановката в страната в първите дни на новата година, коагто бяха извършени две убийство със 7 трупа.

Нуждаем се от програма, която да обхване финансите на отбранителната политика и след 2024 г., каза още в своето изявление пред медиите президентът Румен Радев.

 По думите на президента на второ място е позицията за пълноценна интеграция на българските въоръжени сили, на нашата промишленост, наука в европейските процеси по консолидиране на отбранителната индустрия и науката на Европа.  

Той уточни, че предвид динамичната среда за сигурност и състоянието на нашите въоръжени сили, са стигнали до много важен консенсус, че този план остава открит и трябва своевременно да бъде прегледан и надграждан, така че България да преследва развитието на адекватни отбранителни способности на средата за сигурност.

В края на изявлението си пред медиите държавният глава се спря и на двете тежки престъпления, извършени след Нова година.

“Извън КСНС обсъдихме и тревожното натрупване на тежки криминални проблеми”, каза Румен Радев. И подчерта: „МВР полага всички усилия за тяхното разкриване. Всички се обединихме около позицията, че е необходима още по-добра координация между институциите и усъвършенстване на модела за борба с престъпността.“

Сподели

Оставете коментар

Предишна публикация:
Разкриха сериозни неизправности в процесорите на Intel и други производители
Разкриха сериозни неизправности в процесорите на Intel и други производители

Ремонтират три детски градини в Стамболово за близо 1 млн лева
Ремонтират три детски градини в Стамболово за близо 1 млн лева

Затвори