Изложба „ДА ВИДИМ СВЕТА ПРЕЗ ОЧИТЕ НА СЛЪНЧЕВИТЕ ДЕЦА“ по повод Световния ден на хората със Синдром на Даун представя Дневния център за деца с увреждания.
Информационните „плакати“ са изработени от децата и екипа на Дневния център, като са използвани различни техники на работа. Цветовете, които са използвани са ярки, за да акцентират върху пъстрото многообразие, което носим в себе си. Защото всеки човек е уникален и неповторим! Синдромът на Даун е просто една генетична разлика, която прави Слънчевите деца да изглеждат различно.
“Децата със Синдром на Даун имат същите социални, емоционални и образователни нужди като другите деца. Вместо да гледаме на тях със съжаление или дори страх, нека се научим да видим света през техните очи – очи, изпълнени с радост и обич. Те искат да бъдат включени в света на детството, да учат и да играят с всички други деца в квартала. Приобщаващите общности, които приемат разнообразието, създават среда, в която тези хора могат да процъфтяват и развиват своя потенциал.”, споделя в аванс директорът на центъра Ивелина Златева.
Със своята изложба Дневен център за деца с увреждания гр.Димитровград кани желаещите да вземат участие в световната инициатива – на 21 март да обуем различни, ярки, цветни, шарени, дори несъответстващи чорапи, за да покажем съпричастност и приемане на хората със синдром на Даун, които ни напомнят колко пъстър и могообразен е светът!
Нека приемем различията като богатство и да се учим да гледаме на света и през очите на другите, за да сме способни да виждаме цялостната картина на живота в нейните различни цветове и нюанси!
Информационните материали ще могат да се видят във фоайето на театъра от 14.03 до 24.03.2025г.
На 21 март се отбелязва Световният ден на хората със Синдром на Даун. Във връзка с повишаване на информираността за синдрома, за втора поредна година Дневен център за деца с увреждания Димитровград организира импровизирана изложба, разположена във фоайето на Общински драматичен театър „Апостол Карамитев“. По-добрата осведоменост за Синдрома на Даун и навременната реакция по отношение на справянето с последиците от синдрома, могат да увеличат шансовете за по-добро качество на живот на хората, както и по-успешната им интеграция в обществото.
Синдромът на Даун не е заболяване, а генетична аномалия, при която се наблюдава появата на трета, допълнителна хромозома в 21-вата хомоложна двойка. Затова, светът е избрал датата 21.03, за да отбележи тази символична връзка.