Партията “Величие” влиза в 51-вия парламент с десетима депутати, а управляващата коалиция остава със 121 народни представители, обяви Централната избирателна комисия в четвъртък – 13-и, след решението на Конституционния съд същия ден. Така беше обявен за незаконен изборът на 16 народни представители.
Вече може да се казва не “изборен разултат”, а “изборен мармалад”. Та изборният мармалад води до изводи между редовете, че не е опорочен вотът само за 16 депутати, а като цяло е мазало.
Единствената парламентарна група, която запази броя на народните си представители след преизчисляването на мандатите е тази на ДПС-ДПС. Всички останали губят, най-много ГЕРБ-СДС – 3 мандата.
След преразпределението на депутатските мандати управляващата коалиция губи 5-ма депутати. 3-ма са от ГЕРБ-СДС, и по един от БСП-Обединена левица и ИТН.
Преразпределението лишава парламентарната група на ПП-ДБ от един депутат, тази на “Възраждане” от 2-ма, по един народен представител губят от ДПС – Ново начало и от партия МЕЧ.
След тази въртележка хасковският депутат от ДПС – Ново начало Танер Емин се връща в Хасково като зам.-кмет. Вероятно неговото мястото в парламента ще заеме Станислав Анастасов. Той влезе в НС от пловдивския регион, но изборът му там е обявен за незаконен от Конституционния съд.
Така ДПС-ДПС се очертава като важна част в запазването на правителството. Хората на Доган обаче са недоволни от неполучените обещани зам.-министерски места и постове на областни управители. Освен това, Доганистите допълнително са разлютени, особено, след като Апелативният съд в Пловдив отмени мярката за неотклонение от 100 000 лв. на кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер и го върно обратно с гривна на крака под домашен арест. Това окончателно решение на Темида може да доведе до искане на Софийска градска прокуратура Искендер да бъде отстранен от кметския пост. От ДПС-ДПС твърдят, че това е политическа бухалка развъртяна от лидера на другото ДПС – Делян Пеевски. Както вече сме писали, от евроатлантик и соросоид той се обърна на 180 градуса и сега е анти такъв.
“Свинщината, която трябваше да изчезне през 2020 г., беше продължена от Кирил Петков и Асен Василев. Сега са 9 партии и да, забележете, скъпи радиослушатели, че 5 от тях са опозиционни. Представете си колко много пари са хвърлени за отровни гъби, за опозиция. ГЕРБ няма опозиция”, коментира в ефира на БНР журналистът Мартин Карбовски.
Според него, решението е следното: “Сега да се направи демократично, да се върне Конституцията, да има служебни правителства, нови избори, ако има кой да им гласува, и президентът да каже “хоп” и да слезе. На нас ни трябва организиран, военен човек и да започне да работи”.
Дали ще стане тъй? По-вероятно е мармаладът да се захароса.
Автор: Развигор Разколников