Подмяната на старите отоплителни уреди e ключова стъпка към устойчиви и екологични градове

0

Емилия Какачка е ръководител на проект Подобряване качеството на атмосферния въздух в община Хасково“.  Проектът е на стойност 34 806 821 лв, а основната му цел е да се подобри качеството на атмосферния въздух чрез подмяна на старите уреди на твърдо гориво с нови екологични. Има ли интерес към проекта, какви са условията за кандидатстване и кога реално одобрените ще получат новите уреди, питаме г-жа Какачка.

Г-жо Какачка, два месеца след старта на проекта за по- чист въздух, има ли интерес към подмяната на печките на твърдо гориво с алтернативни уреди за отопление?

– Към проекта на община Хасково за подобряване качеството на атмосферния въздух има изключително голям интерес. Към края на юли има подадени повече от 2000 заявления от домакинства, желаещи да подменят старите си уреди на дърва и въглища. Общата стойност на проекта е 34 806 821.57 лева (тридесет и четири милиона осемстотин и шест хиляди осемстотин двадесет и един лева и петдесет и седем стотинки), от които 29 585 798.34 лева (двадесет и девет милиона петстотин осемдесет и пет хиляди седемстотин деветдесет и осем лева и тридесет и четири стотинки) са от Европейския фонд за регионално развитие, а 5 221 023.23 лева (пет милиона двеста двадесет и една хиляди двадесет и три лева и двадесет и три стотинки) са национално съфинансиране от държавния бюджет. В изпълнение на проекта се очаква да бъдат подменени уредите на до 3700 домакинства. Така че ще има 3700 замърсители по- малко.

Има ли кандидати от селата в общината, където домакинствата масово ползват твърдо гориво?

– Кандидатите по проекта са както жители на града, така и от селата в община Хасково.

До кога се кандидатства?

– Няма краен срок за кандидатстване по проекта. Приемът на заявления ще продължи през целия период на изпълнение на проекта или до изчерпване на наличния финансов ресурс.

Кога ще започне демонтажът на старите уреди и къде отиват те?

– Демонтажът ще започне след обработката на подадените заявления и след извършване на оглед от технически екипи. За посещенията на екипите ще бъдат изготвени технически карти, които ще бъдат попълвани от тях за удостоверяване на техническите характеристики на жилищния обект (по отношение на конструкция, електрическа и ОВК инсталации, внедрени мерки за енергийна ефективност), наличие и вид на отоплителни уреди на дърва и въглища. Техническите екипи ще консултират гражданите за препоръчителната оптимална мощност на новия уред, който да бъде инсталиран и ще съставят протокол за посещението с описание на всички констатации, като се прилагат към него и снимките на уреда, който ще бъде подменян. Дейността включва демонтаж, събиране, транспортиране и предаване за последващо третиране на отоплителните устройства на дърва/въглища, като получените приходи от предадените метални отпадъци ще бъдат преведени по банковата сметка на общината Хасково и ще се използват за инвестиции в зелени мерки.

Кога реално одобрените ще получат новите уреди- климатици, печки на пелети и др.?

– Очакваме това да стане след края на следващия отоплителен сезон, а именно през пролетта на 2025 г. да имаме вече първите сменени отоплителни уреди.

Какво показват анализите за въздуха в Хасково, кои са  най- големите замърсители?

– Битовото отопление с дърва и въглища е основен източник на замърсяване на въздуха с фини прахови частици, като в определени жилищни райони и квартали регистрираните концентрации на замърсителя превишават допустимите норми и създават потенциален риск за здравето. Като най-голям замърсител и силно проблемни зони, относно качеството на въздуха са определени кварталите „Бадема“, „Куба“, „Овчарски“, „Орфей“, „Македонски“, „Република“, „Тракийски“, „Хисаря“ и „Любен Каравелов“. Селата в община Хасково са определени като слабо проблемни зони – Войводово, Конуш, Малево,  Маслиново, Нова Надежда, Узунджово, Горно Войводино и Долно Войводино.

Какви мерки предприема Община Хасково за намаляване на замърсяването на въздуха?

– Общата цел на проекта е да се подобри качеството на атмосферния въздух в община Хасково чрез намаляване на емисиите на ФПЧ10 от битовото отопление, като един от основните източници на замърсяване на въздуха.  Подмяната на старите отоплителни уреди на дърва и въглища с екологични алтернативни отоплителни устройства ще изиграе значителна роля в постигането на по-устойчива и по-екологична среда за живот по няколко начина: намаляване на въглеродните емисии, подобряване на качеството на въздуха, енергийна ефективност и икономия на енергия, дългосрочна устойчивост и адаптивност. Подмяната на старите отоплителни уреди на дърва и въглища с екологични отоплителни устройства е ключова стъпка към създаването на по-устойчиви и екологични градове.

Тази публикация е създадена в рамките на проект/№:/BG16FFPR002-5.001-0005 „Подобряване качеството на атмосферния въздух в община Хасково“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Програма „Околна среда 2021-2027 г. “, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Община Хасково и при никакви обстоятелства не може да се счита, че тази публикация отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.

Повече информация прочетете тук – haskovo.bg

 

Сподели

Оставете Коментар

Предишна публикация:
Пресъхна язовир в Жълти бряг
Суша + политика = бедствие на квадрат

Огъня на Анадола завладя публиката на арена Спартак (видео+снимки)
Сектор култура и развлечения най-силно засегнат от инфлацията

Затвори