„Светлината на нощта“ е вдъхновяващо творческо пътешествие, продължило 10 месеца, в което се включват три поколения хасковски фотографи.
Проектът беше представен в Младежкия център в Хасково и събра автори, обединени от любовта си към нощната фотография и желанието да покажат красотата на града след залез.
Инициатор и ръководител на Клуба по фотография Славян Костов сподели, че изложбата е резултат от общата страст на участниците да уловят уникалната атмосфера на нощен Хасково. В проекта се включват както млади таланти на едва 15 години, така и утвърдени имена, сред които и Янко Найденов, който тази година навършва 80 години. Всички те са обединени от една идея – да следват „пътя на светлината“.
По думите на Костов, благодарение на инициативата е създаден най-мащабният фотоархив с нощни кадри на Хасково. Той подчерта, че нощната фотография изисква не само технически умения, но и търпение, въображение и смелост. Докато повечето хора търсят уюта на дома в студените зимни вечери или по време на дъжд, фотографите излизат навън, за да уловят онзи единствен миг светлина, който прави кадъра неповторим.
Пред Xnews.bg най-младият фотограф в изложбата, 14-годишната Александра Заркова заяви, че нейните снимки са заснети с дрон от 500 метра височина и показват красивата нощна гледка на Хасково отвисоко.
“Фотографията ме привлече от малка по примера на по-голямата ми сестра. На този етап професията за мен е само хоби, но може някой ден да се превърне и в професия.” – каза Александра.
В изложбата участват автори от различни възрасти и професии – ученици, студенти, работещи и пенсионери. Сред тях са Александра Заркова, Анна Калпакова, Виктория Богданова, Виктор Драганов, Валери Добрев, Гергана Димова, Глория Арсова, Живко Димитров, Иван Георгиев, Катерина Захариева, Кристиан Попов, Калоян Стоянов, Никол Петрова, Никол Панова, Янко Найденов и Кирил Пенев. Със своите фотографии те подаряват на града едно различно, емоционално и запомнящо се нощно лице.
Събитието получи подкрепа и признание от кмета на Община Хасково Станислав Дечев, неговия заместник Динко Тенев, общински съветници, представители на културни институции и почитатели на фотографията.
„Светлината на нощта“ е реализирана с подкрепата на Програма „Културни инициативи“ на Община Хасково и е част от честванията по повод 25 години от създаването на Младежкия център в града.







