Иво Димов чете приказки на малчугани от детска градина Приказка в Димитровград

0

Кметът на Димитровград Иво Димов, прочете приказки на малчугани от четвърта група на детска градина “Приказка” в инициатива на Градска библиотека “Пеньо Пенев”.

С това той подкрепи кампанията за насърчаване на четенето сред децата, част от националната кампания “Маратон на четенето”.

Иво Димов избра да прочете българските народни приказки “Лошата дума” и “Мързеливец” от Елин Пелин и разговаря с тях за поуките, които ни носят детските книжки.

“Обидата и лошата дума, не зарастват. А на този, който е мързелив, никой не му е виновен. Нека вкъщи ви четат повече приказки, защото това може да ви обогати много и да ви помогне да научите повече за света.”, каза кметът на децата.

С приятна изненада към кмета се обърна и малкият Тони, който подари на кмета детската книжка “Български обичаи в приказки”, написана от майка му Кети Вълкова.

Кметът на Димитровград подкрепя ежегодно кампанията, която се провежда традиционно през месец април във седмицата на Международния ден на детската книга. В рамките на кампанията да се включват видни български личности – представители на местната власт, писатели, дейци на културата, творци, общественици и др., като по този начин те популяризират и насърчават подрастващите към четенето и книгите.

Насърчаването на четенето сред децата е сред приоритетите на Градска библиотека „Пеньо Пенев“, която вече посреща най-малките си читатели с обновен Детски отдел. Директора на библиотекта Валентина Терзиева показа новата приветлива визия на детския отдел.

 

След цялостно актуализиране на библиотечния фонд и реорганизация на пространството, в Заемната на отдела вече се помещава разширен кът за ранно детско развитие, насочен към най-малките читатели от 0 до 5 години. В него са намерили място освен разнообразни игри за различните детски интереси – пазар, кухня, маса за майсторене, черна дъска и т.н, така и играчки, препоръчвани по метода Монтесори, за развиване на когнитивните процеси и фината моторика. Сърцето на къта, разбира се, са многобройните книжки, специално за невръстните малки читатели. Отделът разполага с подходящи книги още за бебета от 0-3 месеца, от 3-6 месеца и т.н., които са съобразени с развитието на децата точно в тази възраст.

“Вярваме, че читателите трябва да се отглеждат. Децата трябва да свикват с предмета книга още от най-ранна възраст и той да бъде представен в условията на игра и забавление, да носи приятна асоциация. Наблюденията показват, че деца, „закърмени“ с книгите, ако и да се отдалечат от четенето в периода на пубертета, по-късно отново се връщат към това занимание. Точно затова усилията са насочени към най-малките. Идеята е почерпена от финландските библиотекил”, сподели Валентина Терзиева.

“В годините екипът на библиотеката забелязва увеличаващия се интерес от страна на младите родители към това пространство, което се превърна в предпочитана дестинация за разходки на децата и прекарване на свободно време, особено в студените дни. Към днешна дата все повече млади родители водят децата си в този кът и може да се каже, че има устойчивост на търсенето на тази услуга, а най-малкият ни „читател“, доведен от неговите родители, е на два месеца.” – допълни още тя.

Сподели

Оставете коментар

Предишна публикация:
Ангел Ангов от СК Торнадо с трето място на държавното първенство по карате
Ангел Ангов от СК Торнадо с трето място на държавното първенство по карате

Хасково почете Деня на Тракия пред паметника на Десети пехотен родопски полк (ВИДЕО)
Хасково почете Деня на Тракия пред паметника на Десети пехотен родопски полк (ВИДЕО)

Затвори