Ден на памет и поклон пред стотиците избити тракийски бежанци край Маджарово

0

Потомци на тракийски бежанци се събраха за Националното поклонение „Ден на тракийската памет“ край Маджарово. То се организира от Съюза на тракийските дружества в България и Община Маджарово и е посветено на 111 години от разорението на тракийските българи и избиването на близо 2000 души, предимно деца, жени и възрастни хора.

Гости на събитието бяха вицепрезидентът на България Илияна Йотова, кметът на община Маджарово Ерджан Юсуф, председателят на СТДБ Красимир Премянов, зам.кметът на община Харманли Валентина Димовска, секретарят на община Ивайловград Николай Панайотов и други.

Възпоменателното поклонение започна със заупокойна молитва пред Пантеона на загиналите тракийци в Мемориалния комплекс в памет на жертвите край източнородопския град през 1913 година. Присъстващите сведоха глави и отдадоха почит, спомняйки си трагичните събития. В памет на загиналите стотици тракийски бежанци бе запален жертвеният огън.

“Отново и отново си припомняме героичните събития в нашата история и драматичните страници в нея. Историческата ни памет е жива. Жива е паметта за Тракия и далечната 1913 година. Памет за мъченическия поход на тракийските бежанци, за писъците на невинните жертви и кървавите води на река Арда. Памет за избитите над 2000 души, предимно деца, жени и старци. Памет за героичния подвиг на войводите Димитър Маджаров и Руси Славов, поели закрилата на населението и спасили над 20 000 души”, припомни историческите събития секретарят на община Маджарово Татяна Стоянова.

“Казват, че това е събор на тракийците в България. Не съм съгласна. Този ден за памет и поклонение е за цяла България, защото тракийците са българи и защото искаха своята България. И когато днес с вас се поклоним пред този Мемориал, правим го със съзнанието, че се покланя цяла България. Ако се върнем при тези трагични събития от преди 111 години, нека си спомним, че само на петдесетина километра от тук, само седмици преди трагичните събития до Маджарово, са избити и 200 деца-пеленачета, които можеха да растат достойни българи и да изграждат същата тази България, която толкова много обичаха техните родители”, каза в словото си вицепрезидентът Илияна Йотова.

При драматичните събития през 1913 г. в Одринска и Беломорска Тракия са избити 60 000 българи, а над 350 000 са прокудени от родните си места и търсят спасение в България. Пантеонът край Маджарово е издигнат през 1948 г. в памет на невинните жертви край с. Ятаджик, днешният град Маджарово.

Венци и цветя бяха поднесени пред паметниците на войводите Димитър Маджаров, Руси Славов и Капитан Петко войвода.

Денят на тракийската памет продължи с откриването на изложба, подготвена от Тракийския научен институт и Съюза на тракийските дружества в България и посветена на бележити годишнини в тракийското движение. След това на централния площад в Маджарово бе концертът на ПАНПТ „Китна Тракия“ към ТД „Георги Сапунаров“, Хасково.

 

Сподели

Оставете Коментар

Предишна публикация:
Barber shop Roze отвори врати до Арменския парк в Хасково (ВИДЕО)
Barber shop Roze отвори врати до Арменския парк в Хасково (ВИДЕО)

Очаква ни слънчев уикенд
Евростат: България е сред топ 5 в ЕС по ръст на туристическите нощувки

Затвори